Rodri Ballon D’Or Favorisini Açıkladı

Dünya futbolunun en prestijli ödüllerinden birisi olarak bilinen Ballon D’Or, 30 Ekim 2023 tarihinde sahibini bulacak. France Football tarafından verilen bu ödülü son olarak Karim Benzema kazandı.

Real Madrid’in 2021 – 2022 sezonunda hem La Liga’da hem de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olmasını sağlayan Karim Benzema, son yılların belki de en hak edilmiş Ballon D’Or’unu kazandı. Gözler 2023 yılına çevrildi. Yaklaşık on gün sonra sahibini bulacak olan bu ödülü kimin kazanacağı hakkında farklı görüşler mevcut!

İspanyol Oyuncu Ödülü Lionel Messi’nin Kazanacağını Düşünüyor

Ballon D’Or denildiği zaman akla ilk gelen isim tahmin edebileceğiniz üzere Lionel Messi! Arjantinli yıldız, bu ödülü ilk kez 2009 yılında kazandı. O dönem 22 yaşındaydı. Brezilyalı forvet Ronaldo’nun ardından bu ödülü kazanan en genç isim oldu. Lionel Messi; 2010, 2011 ve 2012 yıllarında da bu ödülü kazanarak 25 yaşındaki dört Ballon D’Or sahibi olmayı başardı. Arjantinli yıldızın durmaya niyeti yoktu Barcelona, 2014 – 2015 sezonunda hem La Liga’da hem de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olurken yıl sonunda Ballon D’Or’u kazanan isim bir kez daha Lionel Messi oldu.

Arjantinli yıldız, 2015 – 2016 sezonu ile beraber kısa bir duraklama dönemine girdi. 2018 – 2019 sezonu ile beraber geri döndü. Barcelona, o sezon La Liga’da şampiyon oldu. Lionel Messi, her ne takımı ile beraber UEFA Şampiyonlar Ligi’nde hayal kırıklığı yaşamış olsa da elde ettiği harika istatistikler ile altıncı Ballon D’Or ödülünü kazandı. Son olarak, 2020 – 2021 sezonundan bahsedelim! Lionel Messi, Barcelona’daki son sezonunu yaşadı. Barcelona, o sezon La Liga’da şampiyon olamadı. Ancak, Lionel Messi, Arjantin milli takımı ile beraber Copa America zaferi yaşadı. Bu zafer, ona 2021 yılının sonunda yedinci Ballon D’Or ödülünü getirdi.

Manchester City’nin başarılı orta saha oyuncusu Rodri, Lionel Messi’nin 30 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşecek olan törende Ballon D’Or’u kazanacağını dile getirdi. İspanyol oyuncu da adaylar arasında bulunuyor. Rodri, geçtiğimiz sezon Manchester City forması ile üç kulvarda birden şampiyonluk yaşadı. Buna ek olarak, İspanya milli takımı ile Milletler Ligi’nde şampiyon oldu. O da önemli bir Ballon D’Or adayı!

Erling Haaland’ın Kazanamaması Sürpriz Olur

Lionel Messi, 2022 – 2023 sezonunda Arjantin milli takımı ile Dünya Kupası şampiyonluğu yaşadı. Bu başarı, kendisini Ballon D’Or’un bir numaralı adayı haline getiriyor. Ancak, Erling Haaland’ın yaptıklarını görmezden gelmek olmaz.

Norveçli oyuncu, 2022 – 2023 sezonunda hem Premier Lig’de hem de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde gol kralı oldu. Altın Ayakkabı’nın sahibi olmayı başardı. UEFA tarafından verilen sezonun en iyi oyuncusu ödülüne layık görüldü. Aslında kendisinin bu ödülü kazanması gerekiyor. Fakat, Lionel Messi’nin sahip olduğu popülerlik bunu engelleyecek gibi duruyor.