Akhisarspor’un Genel Karnesi

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta verdiği mücadelede başarıya ulaşamayan Akhisarspor, küme düşmekten kurtulamadı. Yeşil Siyahlı takım adına gelecek sezon oynanacak TFF 3.Lig tam anlamıyla bir varoluş mücadelesi olarak geçecek. Bununla birlikte Manisa temsilcisinin bu sezon genel olarak gösterdiği performansla küme düşmeyi hak etmediğini söylemek mümkün değil.

Saha Karşılaştırmaları

Bu sezon TFF 2.Lig’de başarısız bir performans ortaya koyan Akhisarspor adına sezonun bitimi de çok acı oldu. Belirli maçlarda kaçırdığı puanlar kulübün daha iyi noktalara gelmesinin önüne geçti. Bununla birlikte Yeşil Siyahlı kulübün gelecek sezon adına işlerinin hiç kolay olmadığını ifade etmekte de fayda var.

Bu sezon oynadığı müsabakalarda galip gelmek konusunda çok ciddi problemler yaşayan Akigo, dış sahada iç sahadakinden daha kötü bir performans sergiledi. Geriye kalan sezonda 17 deplasman maçına çıkan Akhisarspor, bu müsabakalarda 3 galibiyet, 3 beraberlik ve 11 mağlubiyet almıştı.

Bu sonuçlarla birlikte 12 puan toplayabilen Akhisar temsilcisi, söz konusu müsabakalarda 14 gol atarken kendi kalesinde de tam 34 gol gördü. Bu bağlamda dış sahada oynanan müsabakalarda kalesini daha zor kapattığı görülen Yeşil Siyahlı ekip, sıralama açısından da fena bir durumdaydı.

Eskişehirspor ve Pazarspor’dan sonra ligin en kötü deplasman takımı olan Manisa temsilcisi, gelecek sezon bu durumu toparlayabilmek adına ekstra mücadele vermek zorunda kalacak. Bununla birlikte takımın bu kadar az gol atmış olmasının gerçekten büyük problemler yaratabileceğini ifade etmekte de fayda var.

Manisa’da oynanan müsabakalara bakıldığı zaman Akhisarspor’un gücü ölçeğinde iyi işler çıkardığını ifade etmek yanlış olmaz. İç sahada 17 müsabakaya çıkan Akigo, bu müsabakalarda 5 galibiyet ve 4 beraberlik alarak 19 puan toplamayı başardı.

Bu 17 müsabakada rakip kalelere 20 gol gönderen Akhisarspor, kendi kalesinde de 22 gol gördü. Sıralamaya bakıldığı zaman iç sahada en kötü takımlar arasında olsa da aslında bu kadar puanın toplanmış olması bile Akhisar temsilcisi adına kabul edilebilir başarılar arasında sayılabilirdi.

Tüm bu süreçlerden sonra Akhisarspor adına gerçekten ibretlik olarak ifade edilebilecek bir kaderin yaşandığını belirtmek de yanlış olmaz. Yeşil Siyahlı ekip sadece 5 sene içerisinde Avrupa’da Türkiye’yi temsil eden bir takımdan Türkiye’deki en alt profesyonel lige kadar gerilemiş oldu.

Borç Ne Durumda

Öte yandan TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta küme düşen ve Akhisarspor ile benzer bir kaderi yaşayan Eskişehirspor geçtiğimiz günlerde borcunu açıkladı.

Akigo’dan daha uzun süredir kriz içerisinde yer alan Es-Es, toplam borcun 287 milyon TL olduğunu duyurdu. Bununla birlikte bu açıklamalar Akhisarspor’da durumun nasıl olduğuna dair sorgulamaları da beraberinde getirecektir.

Yeşil Siyahlı kulübün maddi konularda hiç iyi bir durumda olmadığı biliniyor ancak durum sanıldığından daha da ciddiye alınması gereken bir boyuta ulaşmış olabilir.