Akhisarspor Tarihe Küskün

Bir süredir yaşadığı maddi krizin etkilerini çok derin bir biçimde hissetmeye devam eden Akhisarspor, üst üste küme düşmekten kurtulamadı ve bu sezon mücadele ettiği TFF 2.Lig Beyaz Grup mücadelesinde de başarısız oldu. Manisa temsilcisi ligde oynadığı son müsabakada Amed SK karşısında sahadan 2-1 mağlup ayrılınca matematiksel olarak kümede kalma şansını da kaybetti ve gelecek sezon TFFF 3.Lig’de mücadele edecek olmanın üzüntüsünü yaşamaya başladı. Bununla birlikte Yeşil Siyahlı taraftarlar bundan sadece 3 sezon öncesinde Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden kulüplerinin 7 sezonluk Süper Lig mücadelesinden buraya nasıl geldiğini anlamakta haklı olarak güçlük çekiyorlar.

Nereden Nereye

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta kümede kalma mücadelesi veren takımlardan biri olan Akhisarspor adına bu mücadelenin başarısız olması Türk futbolunda bazı şeylerin ne kadar değişkenlik gösterdiğini ve planlanmayan süreçlerin sonuçlarının ne kadar başarısız olabileceğini kanıtladı.

Yeşil Siyahlı takım bundan sadece 3 sezon öncesinde Süper Kupa’yı müzesine götürmeyi başaran Anadolu takımlarından biri olmanın mutluluğunu yaşıyor ve ülkemizi Avrupa’da temsil eden takımlardan biri olmanın da gururunu hissediyordu.

Ancak bu mücadele için bütçenin çok üstüne çıkılarak yapılan transferler, yanlış yöneticilik uygulamaları takımın kaderini tamamen tersine çevirdi. Takım üst üste küme düşmekten kurtulamadı ve bu süreç son olarak TFF 2.Lig Beyaz Grup mücadelesine de yansıdı.

Ligde oynadığı son müsabakada Amed SK karşısında sahadan 2-1 mağlup ayrılan Akhisar temsilcisi bu sonuçla birlikte TFF 3.Lig’e düşmekten kurtulamadı ve taraftarlarına hüsranı yaşattı. Çok ciddi bir düşüş yaşayan Akhisarspor’un geleceği ne yazık ki hiç ama hiç parlak gözükmüyor.

7 Sezon Süper Lig

Oysa Akhisarspor 2012/2013 sezonunda Hamza Hamzaoğlu ile birlikte Süper Lig’e yükselmenin mutluluğunu yaşamış ve istikrarın ne kadar net bir şekilde başarıyı getirebildiğini gösteren takımlardan biri olmuştu.

Tecrübeli teknik adam yönetiminde Süper Lig’de 14’üncü sırada ilk sezonunu tamamlayan Akhisar temsilcisi, sonraki sezon da 10’uncu olmayı başarmıştı. Bir sonraki sezon Hamzaoğlu’nun Galatasaray’ın başına geçmesiyle birlikte başlayan süreçte teknik direktör değişikliklerine alışkın bir takım haline gelen Yeşil Siyahlı ekip, Roberto Carlos ile tamamladığı sezonda 12’inci olmuştu.

Sonrasında tarihinin en başarılı dönemlerinin ateşini yakan Akhisarspor, 2015/2016 sezonunu 8’inci 2016/2017 sezonunu ise 7’inci olarak tamamlamıştı. 2017/2018 sezonunda Türkiye Kupası’nı müzesine götürerek unutulmaz bir başarıya imza atan Manisa ekibi, 2018/2019 sezonunda Avrupa mücadelesinin verdiği olumsuz etkileri atlatamadı ve küme düşmekten kurtulamadı.

7 sezon boyunca aralıksız olarak Süper Lig’de mücadele eden Yeşil Siyahlı ekip çok ciddi bir maddi krizin içerisine girdi ve bu durum sürecin TFF 3.Lig’e kadar gelmesine neden oldu. 2019/2020 sezonunda normal sezonu 4’üncü olarak tamamlamasına rağmen Süper Lig’e yükselmeyi başaramayan Akhisarspor, bir sonraki sezon küme düştü ve bu sezon da aynı kaderi yaşadı.

Comments are closed.