Akhisarspor Kaleyi Kapatamadı

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup mücadelesinde kümede kalmak adına büyük uğraş veren Akhisarspor, ne yazık ki emeklerinin karşılığını alamadı ve oynadığı son maçta puan kaybı yaşayarak bir alt lige doğru hazırlanmaya başladı. Yeşil Siyahlı ekibin birkaç sezon içerisinde tepe taklak olması taraftarlarını kahretmeye devam ederken, sezonun tamamlanmasıyla birlikte ortaya çıkan tabloda takımın neden küme düşmekten kurtulamadığı da görülmeye başladı.

Savunmada Problem Var

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta kümede kalma mücadelesi veren ekiplerden biri olan Akhisarspor ne yazık ki bu mücadelesinde başarıya ulaşamadı ve lige veda ederek artık Amatör Küme sınırı olan TFF 3.Lig’e doğru hazırlanmaya başladı.

Yeşil Siyahlı ekibin bu durumunun onu çok seven taraftarlarını ne kadar üzdüğünü tahmin etmek zor değil. Bununla birlikte Akhisar temsilcisinin hem bugüne kadar yaşadıklarından hem de gelecekte yaşaması muhtemel olaylardan kaynaklı ciddi bir tedirginlik içerisinde olduğu da kesin. Ancak takımın bu sezon içerisinde neler yaptığını ve neler yapamadığını da çok iyi tahlil etmek gerekiyor.

Pek tabii Akhisarspor kadrosu bu ligdeki pek çok takımla mücadele edebilecek güçte değildi ancak Manisa temsilcisinin sezon içerisinde eline çok fazla şans geçtiğini de kabul etmek lazım. Bununla birlikte savunmada yaşanan problemlerin puanları toplamak konusunda Yeşil Siyahlı takımı çok ciddi bir şekilde zorladığı artık çok daha net anlaşılıyor.

Zira Akhisarspor bu sezon oynadığı müsabakalarda tam 55 gol yedi ve bu alanda en kötü 3 takımdan biri oldu. Bu kötü sıralamada zirveye oturan takımın ligin en kötü takımı olarak gösterilen Eskişehirspor olduğunu ve Kırmızı Siyahlı takımın tam 71 gol yediğini de hatırlamakta fayda var.

Öte yandan Akhisarspor’un kümede kalma konusunda son anda kaçırdığı rakibi Pazarspor’dan daha az gol yemesine rağmen kümede kalmayı başaramamış olması da aslında takımın gereken zamanlarda gereken golleri atamadığı anlamına da geliyor.

Yenilen Gollerin Dağılımı

Akhisarspor’un bu sezon kalesinde gördüğü 55 golün 23’ü maçların ilk 45 dakikasında geldi. İlk yarının uzatma dakikalarında herhangi bir gol yemeyerek bu alanda ligin dikkat çeken ekiplerinden biri olan Akhisar temsilcisinin ikinci yarıda yediği gol sayısıysa 28 oldu.

Bu bağlamda da ligin en kötü takımlarından biri olan Akhisarspor’da ikinci yarıda daha çok gol yemiş olmanın verdiği net bir mesaj söz konusu. Yeşil Siyahlı takım hem fizik seviye açısından hem de odaklanma konusunda problem yaşamış olacak ki bu kadar fazla gol ikinci yarıda gelmiş olsun.

Öte yandan ilk yarının uzatma dakikalarında gösterilen başarılı performansın ikinci yarıda gösterilemediğini de belirtmekte fayda var. Zira Akhisarspor’un 90+ dakikalarda yediği gol sayısı 4 ve bu noktada da ligin en kötü takımlarından biri yine Manisa ekibi olarak gözüküyor.