Akhisarspor’un Kart Grafiği

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta gösterdiği performansla taraftarlarını ve camiasını hayal kırıklığına uğratan Akhisarspor, ne yazık ki küme düşmekten kurtulamadı ve takım TFF 3.Lig’de Amatör Küme sınırına kadar geldi. Yeşil Siyahlı takımda yaşanan bu problemlerin ardı arkası kesilmezken, sezon içerisinde sahada görülen kartların detaylı bir incelemesinin yapılması bu sezonun neden böyle geçtiğini anlatmakta önemli.

Kartlar Yaktı

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta istenilen performansı neredeyse hiç gösteremeyen Akhisarspor, bu nedenle kümede kalmayı başaramadı ve takım TFF 3.Lig’e doğru gitmek adına bavulunu toplamaya başladı.

Yeşil Siyahlı takımın gerçekten çok kötü bir durumda olduğunu dile getirmekte fayda var. Bununla birlikte takımın geriye kalan süreçte mali durumunu düzenlemesini de ne camia ne de taraftarlar pek beklemiyorlar.

Saha içerisinde oynanan maçların çok önemli kısımlarından birisi de maçlarda görülen kartlar. TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta yer alan takımların gördüğü kart sayılarına bakıldığı zaman ligin bu anlamda en kötü takımının Eskişehirspor olduğu görülüyor.

Kırmızı Siyahlı takımın ligin puan cetvelinde de son sırada yer alıyor olmasının verdiği mesajı Akhisarspor üzerinden de yorumlamak mümkün olabilir. Manisa temsilcisi bu sezon oynadığı maçlarda 71 sarı kart gördü ve bu sarı kartlardan kaynaklı olarak 3 kere oyundan ihraç edilen oyuncusunu teselli etmek zorunda kaldı.

3 kere de direkt olarak kırmızı kart gören Akhisarspor’un bu bağlamda ligin 14’üncü takımı olduğunu belirtmekte fayda var. Takımın Eskişehirspor’un aksine daha centilmen bir performans göstermesine rağmen kümede kalmayı başaramamasının da temel sebepleri var.

Sertlikle Kırılan Anlar

Bu bağlamda Eskişehirspor oyuncularının da Akhisarspor’daki oyuncular gibi altyapıdan geldiğini ancak Akhisar temsilcisinin daha nitelikli bir kadroyla mücadele ettiğini heybeye eklemek lazım.

Ancak Akhisarspor’un kırmızı kart veya sarı kart konusunda rakibinden iyi olmasına rağmen onunla aynı kaderi yaşamasının temel nedeni kırılma anlarını değerlendirmek konusunda yaşadığı eksiklikti. Birçok maçta küme düşme hattından kurtulma ve hatta uzaklaşma şansını yakalayan Akhisarspor, buna rağmen bu şansları kendi lehine çeviremedi ve takım git gide daha dibe doğru battı.

Bu süreçten sonra da ister istemez takımın ritmi gitti ve bu durum da küme düşmenin temel sebebi oldu. Öte yandan Eskişehirspor’a kıyasla Akhisarspor daha az sert olan bir oyunu tercih ediyordu.

Türk futbolunun müzesine kupa götürmüş Anadolu takımlarından biri Eskişehirspor diğeri de Akhisarspor ve bu iki takımın da aynı sezonda birlikte yer aldıkları lige veda etmiş olmaları yaşadığımız problemlerin bir tezahürü.

Bu takımların yaşadıkları maddi problemler aslında tek başına Akhisarspor veya Eskişehirspor’un yaşadığı problemler değil. Şu an futbol içerisinde yer alıp deyim yerindeyse batık olmayan bir takım yok ancak bazılarının camiası daha kuvvetli olduğu için bir şekilde ayakta durabiliyorlar.