Akhisarspor Haftayı Bay Geçiyor

Türkiye’de şehir takımlarının birçoğunun ortak kaderi bir dönem çok başarılı olduktan sonra kötü yönetilmek ve en üst seviyeden yavaş yavaş uzaklaşmak. Şu anda TFF 2.Lig’de mücadele eden Akhisarspor, bundan sadece 4 sene önce Avrupa Ligi’nde mücadele ediyordu. Müzesinde bir Türkiye Kupası ve bir de Süper Kupa bulunan Manisa temsilcisi, yaşadığı mali krizler ve kaderine terk edilme nedeniyle mücadele ettiği TFF 2.Lig’in 26’ıncı haftasında lig prosedürü gereği maç yapmayacak.

Şehir Takımı

Türkiye’de birçok futbolsever, büyüklerinden duyduğu kulüpleri internete girip araştırdığında ya kapanmış, ya bir veya iki seviye alt lige düşmüş ya da amatör kümeye kadar gerilemiş olarak görüyor. Akhisarspor da ne yazık ki bu kulüplerden sadece birisi. 2017/2018 sezonunda Türkiye Kupası’nı 2018/2019 sezonunda Süper Kupa’yı müzesine götürecek kadar başarılı bir takım olan Yeşil Siyahlı takım, artık TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta mücadele ediyor.

Sezonun 26’ıncı haftasının yaklaştığı bugünlerde Akhisarspor’un TFF 2.Lig’deki durumu da hiç iç açıcı değil. Manisa temsilcisi ligde en son 17’inci haftada oynadığı Pazarspor karşılaşmasını kazanabildi. Son 6 maçında 3 mağlubiyet ve 3 beraberlik alan Akhisarspor’un 1922 Konya ile oynayacağı maç da ertelenmişti.

Sezon genelinde oynadığı 22 maçta 6 galibiyet ve 5 beraberlik alabilen Akhisarspor, bu kötü sonuçlar nedeniyle küme düşme hattının sadece bir sıra üstünde yer alıyor. 23 puanı olan Manisa temsilcisiyle küme düşme hattında yer alan 1922 Konya arasında 4, Eskişehirspor ile arasında ise 7 puan yer alıyor.

Ligin 26’ıncı haftasında prosedür gereği haftayı maç yapmadan geçecek olan Akhisarspor, diğer rakiplerinin puan kaybetmesini bekleyecek. Akhisar temsilcisinin 27’inci haftada ise maçı oldukça zorlu olacak.

Rakip Lider

Akhisarspor’un 27’inci haftada oynayacağı maçta rakibi lider Pendikspor olacak. Sezonun 7’inci haftasından beri hiç aralıksız liderlik koltuğunda oturan Pendikspor, 21 maçta sahaya çıktı ve 16 galibiyet, 3 beraberlik ve 2 mağlubiyet aldı.

51 puan toplayan İstanbul temsilcisi, oynadığı maçlarda 35 gol attı ve 17 gol yedi. En yakın rakibi Bucaspor 1928 ile arasında 16 puan fark bulunan Pendikspor, ligi şampiyon olarak tamamlaması en muhtemel takım denilebilir.

Akhisarspor ise ligin tam tersi istikametinde yer alan bir takım ve iki takım arasında ciddi bir kalite farkı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yeşil Siyahlı ekibin oynadığı birçok maçta ne kadar sıkıntılı bir durumda olduğunu tekrar tekrar görmek mümkün oldu.

Maddi sıkıntılar nedeniyle genç bir kadroyla sahaya çıkan Akhisarspor, bu durumun sıkıntılarını da oynadığı maçlarda görüyor. Türkiye’de İstanbul hegemonyasını kırabilmek adına Anadolu’nun umutlarından birisi olarak gösterilen Akhisarspor, sadece 5 sene içerisinde bambaşka bir yerde kendini buldu.

Akhisarspor gibi nice örnek ne yazık ki artık açık bile değil.