Akhisar Belediye Basketbol Sıfırladı

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Akhisarspor gibi, Türkiye Basketbol 2.Ligi’nde mücadele veren Akhisar Belediye Basketbol adına da işler hiç iyi gitmedi. Yeşil Siyahlı takım mücadele ettiği ligde futbol şubesinin gerektirdiği oranla çok daha iyi bir durumda olmasına rağmen kötü bir kadro mühendisliği kurdu ve oynadığı 30 maçın 30’unu da kaybederek bir alt lige düştü.

Büyük Utanç

Bu sezon Manisalı sporseverler için ne kadar iyi geçtiyse bilhassa Akhisarlı sporseverler adına  da o kadar gerçekten bir utanç sezonu oldu denilebilir. Futbol tarafında devam eden maddi sıkıntılarla birlikte Akhisarspor’un küme düştüğü haberi zaten yeteri kadar can sıkarken, Akhisar Belediye Basketbol da bu moral bozukluğunun tuzu biberi oldu.

Manisa Büyükşehir Belediyespor’un normal sezonu şampiyon bitirerek ING Basketbol Süper Ligi’ne yükseldiği Türkiye Basketbol 2.Ligi’nde ligde, Akhisar Belediye Basketbol ve Fethiye Belediyespor küme düşen takımlar oldu.

Ligde normal sezonun ikincisi Samsunspor, üçüncüsü Beysu Konyaspor Basketbol, dördüncüsü Sigortam.Net, beşincisi Mamak Belediyesi, altıncısı OGM Ormanspor, yedincisi Bornova Belediyesi Karşıyaka, sekizincisi TED Ankara Kolejliler ve dokuzuncusu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor, ING Basketbol Süper Ligi’ne çıkacak ikinci takımın belirleneceği play-off’ta mücadele edecek.

Ligde play-off çeyrek final eşleşmeleri Samsunspor-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor, Beysu Konyaspor Basketbol-TED Ankara Kolejliler, Sigortam.Net-Bornova Belediyesi Karşıyaka, Mamak Belediyesi-OGM Ormanspor şeklinde oluştu.

Eşleşmelerde iki maç kazanan ekipler yarı finale yükselecek.

Elde Var Sıfır

Bahsi geçtiği gibi Akhisar Belediyespor küme düşen tek takım değil ancak uzun süreler boyunca unutulmayacak kadar kötü bir performansa imza attığı da kesin.

Yeşil Siyahlı ekip ligde oynadığı 30 maçın hiçbirisini kazanamadı ve bu bağlamda hem kırılması hem de tekrarlanması çok zor bir rekora ne yazık ki imza attı. Bu sezon her branşta ayrı bir hayal kırıklığına uğrayan Akhisarspor’un kümede kalmayı başarabilen bir şubesi dahi kalmazken bu durumdan en çok etkilenenlerse kuşkusuz taraftarlar oldular.

Ellerinden geldiğince ne futbol şubesini ne de basketbol şubesini asla yalnız bırakmayan Yeşil Siyahlı taraftarlar, takımlarından bir türlü istediği mutluluğu ve karşılığı alamadılar. Bu bağlamda ne kadar sitem edecek olsa o kadar haklı bir taraftar grubunun varlığı söz konusu.

Akhisarspor’un kulüp olarak içine düştüğü bu durumdan nasıl kurtulabileceğine dair hiçbir fikir yok. Elde kısıtlı olan kaynakların da ne kadar kötü kullanıldığı bir tane dahi maçını kazanamayan koskoca bir takım olan Akhisar Belediyespor’dan anlaşılıyor.

Ligde 30. hafta maçlarının sonuçları şöyle:

Sigortam.Net-Fethiye Belediyespor: 103-73

Beysu Konyaspor Basketbol-Manisa Büyükşehir Belediyespor: 106-97

Balıkesir Büyükşehir Belediyespor-Finalspor: 94-87

OGM Ormanspor-HDI Sigorta Antalya Güneşi: 77-69

TED Ankara Kolejliler-Mamak Belediyesi: 93-91

Akran Gemlik Basketbol-Samsunspor: 64-71

Akhisar Belediye Basketbol-Mersin Büyükşehir Belediyesi: 65-75

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor-Bornova Belediyesi Karşıyaka: 79-71