Vural Futbol Ligleri Sistemi Geçirilmeli

Türkiye Futbol Federasyonu 1.Lig ekiplerinden Akhisarspor teknik direktörü Yılmaz Vural korona virüs sebebiyle sağlık testinden geçti. Yılmaz Vural Atabarut Tesisleri’nde toplanan oyuncularla yeniden antrenmanlara başladı. Vural yaptığı açıklamada önümüzdeki günlerde futbol ligleri ile ilgili yeni düzenlemelerin gündeme gelmesi ve var olan adaletsizliğin ortadan kalkması gerekir.

Türkiye’deki teknik direktörler arasında en tecrübeliler arasında yer alan ve en çok takım çalıştıran Yılmaz Vural yaşadığımız son olayların ve sürecin bir fırsat olduğunu söyledi. Vural, Süper Lig’de mücadele eden takımlar ile diğer liglerde mücadele eden kulüplerin Futbol Federasyonu’ndan aldıkları yıllık gelirin farklı olduğunu söyledi. Bu rakamın 100 Milyon TL ile 1 Milyon arasında değiştiğini ifade eden Vural 1.Lig takımlarından 12 Milyon gelir elde etmek için 50 Milyon TL’ye 70 Milyon TL’ye kurulan kulüplerin bulunduğunu söyledi.

Kulüpleri Korumamız Gerekiyor

Son dönemde tüm dünyada her alanda olduğu gibi spor camiasında da sıkıntılara sebep olan korona virüs tehlikesi kulüplerin ödemelerine de yansıdı. Akhisarspor takımı aynı ligde mücadele verdiği diğer takımlar arasında primleri ödem konusunda en az sıkıntı yaşayan kulüp oldu. Yılmaz Vural bu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada kulübün ödemelerin %80’ini yaptığını söyledi. Tecrübeli teknik adam oyuncularına yatırım yaparak maddi sıkıntı yaşayan kulüplerin bulunduğunu söyledi. Bunun yanında Finansal Fair Play kriterleriyle ilgili olarak sürekli puanları silinen takımların bulunduğunu ifade etti. Bu takımların yok olup gittiğini belirten Vural kulüplerin korunması gerektiğini söyledi.