Türkiye Euro 2024 Elemelerinde Avantajlı Bir Grupta Yer Alıyor

Türkiye son olarak Euro 2020’ye katılmıştı. İtalya, İsviçre ve Galler ile aynı grupta yer almıştı. Ancak, grubu son sırada tamamlamıştı. 24 takımın katıldığı organizasyonun istatistiksel açıdan en kötüsü olan milli takımımız 2022 yılında Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’na katılmayı başaramadı.

Türkiye’nin tek hedefi 2024 yılında Almanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’nda yer alabilmek! Gelin, milli takımımızın grubunu değerlendirelim!

Milli Takımımız Gruba İstediği Gibi Bir Başlangıç Yapamadı

Her şeyden önce, Türkiye’nin D Grubu’nda yer aldığını söyleyelim! Milli takımımızın grubunda Hırvatistan, Galler, Letonya ve Ermenistan bulunuyor. Türkiye ilk maçında Ermenistan ile karşılaştı. 25 Mart 2023 günü oynanan maçta rakibini 2-1 mağlup eden Türkiye üç puanla tanıştı. Milli takımımızın ikinci maçtaki rakibi Hırvatistan oldu. Hırvatistan 2022 Dünya Kupası’nı üçüncü sırada bitirmişti. Hırvatların son derece güçlü bir takım olduklarını söylemek gerekir. Milli takımımız 28 Mart 2023 Salı günü oynanan maçta Hırvatistan’ı ağırladı. Bu maçı 2-0 kaybetti. Türkiye ilk iki maç sonucunda üç puan toplayabildi. Milli takımımızın maç programına yakından bakmaya ne dersiniz?

  • 16 Haziran 2023: Letonya – Türkiye
  • 19 Haziran 2023: Türkiye – Galler
  • 8 Eylül 2023: Türkiye – Ermenistan
  • 12 Ekim 2023: Hırvatistan – Türkiye
  • 15 Ekim 2023: Türkiye – Letonya
  • 21 Kasım 2023: Galler – Türkiye

Euro 2024 elemeleri 2023 yılının Kasım ayında sona erecek. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar bu organizasyona katılmaya hak kazanacaklar. Türkiye’nin Hırvatistan ve Galler ile oynayacağı maçlar oldukça önemli! Grubun ilk iki sırasını bu üç takımdan ikisinin oluşturacağı kesin!

Hırvatistan Mağlubiyeti Moralleri Bozdu

Takdir edersiniz ki, Hırvatistan oldukça güçlü bir takım! Dünya Kupası’nda üçüncü olan Hırvatistan milli takımımız ile aynı gruba düştü. 28 Mart 2023 Salı gününün programında yer alan Türkiye – Hırvatistan maçı Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda oynandı. Maçı 37 bini aşkın seyirci izledi. Türkiye maça 4-1-4-1 dizilişi ile çıktı. Kalede Mert, defansta Zeki, Çağlar, Merih ve Ferdi, ön liberoda Salih, orta sahada Cengiz, Hakan, Orkun ve Kerem, ileride de Enes vardı.

Hırvatistan maçın favorisiydi. Hırvatların orta sahası gerçekten çok güçlü! Milli takımımız maça istediği gibi başlayamadı. Bilhassa Hırvatların orta sahadaki üstünlüğüne karşı koyamıyordu. Hırvatistan aradığı golü henüz yirminci dakikada buldu. Kovacic bu dakikada attığı golle takımını 1-0 öne geçirdi. İlk yarının uzatma dakikalarında bir kez daha sahneye çıkan Kovacic farkı ikiye çıkardı. Hırvatistan milli takımımızı 2-0 yendi.

Stefan Kuntz’un Seçimleri Fazlasıyla Eleştiriliyor

Milli takımımızı bir süredir Alman teknik adam Stefan Kuntz çalıştırıyor. Kuntz’un kadro seçimleri pek beğenilmiyor. Buna ek olarak, deneyimli ismin üçlü defansı benimsemesi de fazlasıyla eleştiriliyor. Stefan Kuntz kötü sonuçlar devam ettiği takdirde görevinin başında kalamayabilir.