Sahaya Çıkamayan Kardemir Karabükspor Bir Alt Lige Düşürüldü

Bir zamanlar Süper Lig’de elde ettiği başarılarla birlikte UEFA Avrupa Ligi’nde ülkemizi temsil etme başarısı gösteren Karadeniz ekibi Kardemir Karabükspor, Bölgesel Amatör Lig’de üst üste iki hafta maça çıkmadığı için bir alt lige düşürüldü. Karabükspor, gelecek sezon Karabük Amatör Ligi’nde mücadele edecek.

Kardemir Karabükspor İki Hafta Üst Üste Sahaya Çıkmadı

Türkiye Futbol Federasyonu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Kardemir Karabükspor’un Bölgesel Amatör Liginden de düştüğünü ilan etti. Bölgesel Amatör Ligi 5. Grupta yer alan Kardemir Karabükspor, ligin ilk iki maçında üst üste iki hafta çıkmadığı için TFF tarafından BAL liginden düşürülmesine karar verildi.

TFF tarafından yapılan açıklamada, “Kardemir Karabükspor Kulübü 02.10.2022 tarihinde Karabük İdmanyurdu Spor ile oynanması gereken Bölgesel Amatör Ligi 5. Gurup, 1. Devre, 1. hafta müsabakası ile 09.10.2022 tarihinde Kavaklıdere Spor ile oynaması gereken, Bölgesel Amatör Ligi 2. hafta müsabakası olmak üzere ikinci kez müsabaka saatinde sahada hazır bulunmayarak, talimatlara aykırı harekette bulunması nedeni ile Türkiye Futbol Federasyonu Amatör Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın 12.10.2022 tarih ve 7 sayılı toplantısında ( 3-0 ) hükmen mağlubiyet cezası ile birlikte, bir alt lige düşürülmesi cezası kararı verildiğinden, fikstür gereği 2022-2023 sezonunda oynaması gereken tüm Bölgesel Amatör Lig müsabakalarında (3-0) hükmen yenik, rakip takımları ise (3-0) hükmen galip sayılacaklardır” denildi.

Kardemir Karabükspor

Kardemir Karabükspor’un Ödediği Lige Katılım Ücreti De Geri Ödenmeyecek

Türkiye Futbol Federasyonu, resmi sitesinden yaptığı açıklama ile Kardemir Karabükspor’un ödediği lige katılım ücreti olan 28 bin liranın da geri iade edilmeyeceğini belirterek, “Ayrıca, 2022-2023 Sezonu Bölgesel Amatör Lig Statüsünün 3. maddesinin 6. Fıkrasının; “BAL’a katılacak olan kulüpler, katılım ücreti olan 28 bin TL’yi nakit olarak TFF hesabına yatırmak zorundadır. Katılım ücreti sezon sonunda kulüplere iade edilir. Ancak takımın grupların belirlenmesinden sonra ligden çekilmesi, çıkarılması veya yerel amatör kümeye indirilmesi hallerinde iade edilemez. Disiplin Kurulları tarafından para cezası verilen kulüpler borçlarını ödemedikleri taktirde, bu borçlar sezon bitiminde ilgili kulüplerin TFF hesabına nakdi olarak yatırdıkları 28 bin TL’lik katılım ücretinden kesilir. “Hükmün gereğince Kardemir Karabükspor Kulübü’nün Federasyonumuza yatırdığı katılım ücretinin irat kaydedilmesi için gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir” denildi.

Mali sıkıntılar yüzünden uzun yıllardır çeşitli problemlerle uğraşan Kardemir Karabükspor, Spor Toto Süper Lig’den düştükten sonra hiçbir ligde kalıcı olmayı başaramamıştı. Yaşadığı mali problemlerin her geçen gün artması Karadeniz ekibinin en sonunda Bölgesel Amatör Lig’den de düşmesine neden oldu. Kardemir Karabükspor’un yaşadığı mali krizden nasıl çıkacağı ise henüz bilinmiyor. Borçları gelirlerinin kat ve kat üzerinde olan Kardemir Karabükspor’un yakın zamanda iflas bayrağını çekerek tamamen kapanabilme ihtimali gündemde bulunuyor.