Premier Lig’in Yayın Gelirleri Uçuyor

Futbolun en çok takip edilen ligi konumuna gelen Premier Lig’in yayın gelirleri artmaya devam ediyor. Sahada oynanan oyun tüm futbol kamuoyuna zevk veren takımlar ortaya koydukları mücadelenin meyvelerini yayın geliri olarak geri dönüş yapar. Geçen sezon takımların kasasına koydukları yayın gelirleri açıklandı. Ligi sonucu sırada tamamlayan Norwich City, 100 milyon Pound kazanırken şampiyon Manchester City ise 153 milyon pound yayın geliri elde etti.

Süper Ligle Aradaki Fark Çok Büyük

Sahaya yansıtılan futbolla açık ara en çok takip edilen futbol ligi olan İngiltere Premier Lig, yayın gelirleri her sezon yukarılara çıkmaya devam ediyor. Rakipleri ile aralarındaki farkın her geçen gün artmasına neden olan yayın gelirleri, İngiliz kulüplerini özellikle transfer açısından oldukça öne çıkarıyor.

Diğer tüm liglerle arasına ciddi bir yayın geliri farkı koyan Premier Lig’in Spor Toto Süper Lig  ile arasında ise uçurum var. Geçtiğimiz sezon Spor Toto Süper Lig’i şampiyon tamamlayan Trabzonspor başarı primleriyle birlikte kasasına toplamda 200 milyon Türk Lirası (11.2 milyon Pound) yayın geliri koyarken Premier Lig’i son sırada tamamlayarak alt lig Championship’in yolunu tutan Norwich City ise yayın gelirlerinden toplamda 100 milyon Pound (1.9 milyar Türk Lirası) gelir elde etti. Küme düşen diğer Premier Lig ekiplerinden Watford 102 milyon Pound gelir elde ederken Burnley ise 104 milyon Pound geliri kasasına koydu.

Premier Ligin Zirvesi Dudak Uçuklattı

Ligi son sırada tamamlayan ekipler bile dünyanın geri kalanı ile farkı büyük noktaya taşırken zirvede ise çılgın rakamlar dönüyor. 2021 – 2022 Premier Lig sezonunu 93 puanla tamamlayarak son hafta şampiyonluğunu ilan eden Manchester City, 153 milyon Pound (1.3 milyar Türk Lirası) ile ligin en çok yayın geliri elde eden takımı oldu. 92 puanla ligde ikinciliği elde eden Liverpool ise 151 milyon Pound’luk geliri kasasına koymayı başardı. Conte yönetiminde  ligde üçüncülük elde eden Tottenham ise 146 milyon Pound gelir kazandı. Dördüncü sırayı alarak son şampiyonlar ligi biletini cebine koyan Londra ekibi Chelsea ise 145 milyon Pound yayın gelirinin sahibi oldu. Chelsea’nin hemen ardından 5. sırayı alan Londra’nın bir diğer ekibi Arsenal’da yine 145 milyon Pound’luk bir yayın gelirini kasasına koymayı başardı.

Zirveden uzak kalan Manchester United 142 milyon Pound kazanırken ligin flaş ekiplerinden olan David Moyes yönetimindeki West Ham United’da 136 milyon Pound gelir elde etti. Ligde şampiyonluk unvanı bulan ekiplerden olan Leicester City 128 milyon Pound kazanırken, Arap sermayesi altına giren ve ilerde önemli yatırımlarla zirveye oynaması beklenen Newcastle ise 126 milyon Pound kazandı.

Bu sezon ile birlikte Premier Lig yayın gelirlerinin daha da artması bekleniyor.