Göztepe’nin Takvimden Yana Şansı Yok

Geride kalan sezonda Süper Lig’de sergilediği başarısız performans ve çektiği sıkıntılar nedeniyle başı bir hayli ağrıyan Göztepe, gelecek sezon TFF 1.Lig’de mücadele edecek. İzmir temsilcisi adına yeniden bu ligde mücadele etmenin çok keyifli olmayacağı biliniyor. Bununla birlikte Türkiye Futbol Federasyonu’nun alt liglerdeki takvimi belirlemesinden sonra Göztepe adına ortaya çıkan takvimin de rüzgârın olumlu yönde esmesine yardımcı olmayacağını belirtmek yanlış olmaz. 

Zorlu Maçlar Peş Peşe

Geride kalan sezonda Süper Lig’de sergilediği başarısız performans nedeniyle taraftarını ve kendisine sempati duyanları bir hayli üzen Göztepe, gelecek sezon bu nedenle TFF 1.Lig’de mücadele etmek zorunda.

Bununla birlikte kulüp adına dengelerin bir hayli değiştiği dönemde ligin de değişmiş olması pek tabii daha da zorlayıcı şartların ortaya çıkmasına neden olacak. Ancak bu noktada takvimin de Göztepe’ye pek yardımcı olmadığını dile getirmekte herhangi bir beis yok.

Yeni sezona lige bu sezon yükselen ve yaptığı transferlerle dikkat çeken Sakaryaspor’un sahasında başlayan İzmir temsilcisi ilk haftalarda bir hayli zorlanabilir.

Zira bu maçtan sonra önce Büyükşehir Belediye Erzurumspor sonra da Bandırmaspor gibi iki Süper Lig adayıyla oynanacak maça çıkacak olan Sarı Kırmızılı takım sonrasında da Gençlerbirliği ve Boluspor karşısında 3 puan arayacak.

Bu maçlardan sonra kendi sahasında bir İzmir derbisine çıkan Göztepe, Altınordu ile oynayacağı maçtan sonra yine dikkat çeken ekiplerden biri olan Pendikspor ile müsabaka yapacak. 

Tam bu noktada nefes alma şansını yakalayan Turgay Altay’ın takımı ilk 7 haftadaki bu zorlu takvimden sonra 8’inci haftayı müsabaka yapmadan tamamlayacak. 

Kapalı Kutu

Öte yandan her ne kadar kulüp olarak aynı olsa da dinamik olarak çok farklı bir Göztepe izleyeceğimiz konusunda kimsenin bir şüphesi yok. Türkiye’de ilk kez bir yabancı yatırımcı tarafından satın alınan kulüp olan sarı kırmızılı ekip, geride kalan sezondaki kadrosundan çok daha farklı bir kadroyla sahaya çıkacak.

Bu bağlamda aynı madalyonun çok farklı iki yüzü tarzında bir deneyim yaşayacak olan Göztepe için işlerin kolay olmayacağı kesin. Ancak rakipler adına da bu durumun daha tehlikeli bir İzmir temsilcisini ortaya çıkarmayacağını kimse garanti edemez. 

Zira baştan ayağa değişen, deyim yerindeyse 0 km denebilecek bir rakiple mücadele etmek hiçbir takım adına kolay değildir. Bu noktada yıldız oyuncuların ayrılmış olmasının rakipler adına bir avantaj olduğunu düşünmek mümkün.

Fakat Rasmus Ankersen ve ekibinin satın aldığı diğer ekiplerde sergilediği performanslardan sonra yine deyim yerindeyse yaş tahtaya basmadığını da belirtmek yanlış değil. Bu da rakipleri ister istemez daha tedirgin bir hale getirecektir.

Tüm bunlarla birlikte ilk haftalardaki bu zorlu takvimin dinamiklerin yerine oturmasıyla ilgili süreyi de geciktirmesi ve işlerin renginin değişmesi de hiç az bir ihtimal değil.