Bir Çöküşün Öyküsü: Akhisarspor

1970’te kurulan yeşil siyahlı Ege takımı 2011 – 12 sezonunda 1. Lig şampiyonu olmuş ve tarihinde ilk kez Süper Lig’e çıkmıştı. 7 sezonluk Süper Lig macerasının ardından 2018 – 19 sezonu sonunda küme düşen yeşil siyahlı kulüp Süper Lig’ tekrar çıkmak için mücadele ederken play offlarda elendi ve sonraki sezon 2. Lig’e düştü. Geçtiğimiz sezon ise 3. Lig’e düşen Akhisar kötü gidişata bir türlü dur diyemedi.

Yükselme Devri

Yeşil siyahlı kulüp 2007 – 08 sezonunda ikinci sırada tamamladığı 3. Lig’den 2. Lig’e yükselmişti. 2. Lig’de 2 yıl kadıktan sonra 2009 – 10 sezonunu lider tamamlayarak kendini 1. Lig’e attı. Tarihinde ilk kez 1. Lig’e çıkan kulüp ilk sezonunda lig kalmak için mücadele etti. 5 sezondur takımda olan Atilla Özcan ile yolların ayrılıp Hamza Hamzaoğlu’nun teknik direktörlük koltuğuna getirilişiyle son haftalarda düşme hattından kurtulan yeşil siyahlılar sonraki sezonu lider tamamladı ve Süper Lig’e adını yazdırdı.

Süper Lig’deki ilk sezonuna galibiyetle başlayan ekip düşme hattına yakın sıralarda yer almış ancak ara transfer döneminde yaptığı takviyelerle 14. Sırada ligi tamamlamayı başardı. Yeşil siyahlılar 2015 – 16 sezonunda ilk 14 haftayı 2 mağlubiyetle 3. Sırada kapatsa da sezon sonu 8. Sıraya gerilemişti. Başarının zevkini tatmış olan kulüp sonraki sezon ligdeki en iyi derecesini aldı ve 7. Sırada ligi tamamladı. 7. Olduğu sezona kötü başlasa da teknik adam Okan Buruk’un gelişiyle toparlanan Akhisar bu sezon Türkiye Kupası Çeyrek Finallerine yükselmeyi başardı. 2017 Türkiye Kupası Çeyrek Finali’nde Başakşehir’e elenen Akhisar sonraki sezon da teknik adam Okan Buruk ile devam kararı aldı.

17. Sırada bitirdiği 2017 – 18 sezonunda Fenerbahçe’yle karşılaştığı final maçı sonrası rakibi 3 – 2 yenerek Türkiye Kupası’nın ilk Anadolu ilçe takımı oldu. Okan Buruk yönetiminde Türkiye Kupasını alan Akhisar Saffet Susiç yönetiminde ise 2018 Süper Kupa finalinde Galatasaray’ı penaltılarda eleyerek Süper Kupa’nın sahibi olan ilk Anadolu ilçe takımı oldu. Türkiye Kupası statüsüyle iki sezon ülkemizi Avrupa’da, UEFA Kupası’nda, temsil etti.

7 Sezon Sonra Gelen Çöküş

2018 – 19 sezonu 7 senelik Süper Lig macerasına veda eden kulüp o sezon Türkiye Kupası finallerinde Galatasaray ile karşılaşmıştı. Finalde elenen kulüp 1. Lig’deki sezonunda hem lig hem kupa şampiyonu Galatasaray olduğu için Süper Kupa finaline çıkmaya hak kazanmış ancak kupayı müzesine götürememişti. 2019 – 20 sezonunda 1. Lig’de mücadele eden yeşil siyahlılar geri dönmek istediği Süper Lig yolunda önceki iki sezonun play off şampiyonu teknik adam Mehmet Altınparmak ile anlaşmış ancak borçlar nedeniyle transfer yasağı getirilen kulüpte devre arası sonrası düşüş yaşanmış ve Altınparmak gönderilip yerine Yılmaz Vural getirildi.

Yılmaz Vural ile çıkış yakalayan kulüpte pandemi nedeniyle gerileme yaşandı ve Akhisar ligi 4. Sırada tamamladı. 2020 – 21 sezonunda kulüpten ayrılan başkana bir de transfer yasakları eklenince başarı sağlayamayan Akhisarspor tekrar küme düştü. Geçtiğimiz sezon 2. Lig’de yarışan Akhisar devam eden yönetimsel sıkıntılar ve mali yetersizlik nedeniyle istenen başarıyı gösteremeyip 2. Lig’e veda etti. Yeşil siyahlılar yeni sezonda 3. Lig’de mücadele edecek.