Altınordu Gözden Düştü

Türk futbolunun futbolcu fabrikası olarak anılan ve stratejisiyle ülkemize değer katan Altınordu, geride kalan sezonda mücadele ettiği ligde mutlak anlamda başarısız olmuş ve kendisine sempati duyanlarla destekleyenleri hayal kırıklığına uğratmıştı. İzmir temsilcisi geride kalan sezondan daha iyisini yapabilmek adına hazırlıklarına devam ettiği gelecek sezon için de istediğini bulamayabilir. Zira şu ana kadar sadece 2 transferi resmiyete dökebilen Kırmızı Lacivertli ekip transfer listesine aldığı isimlerin birçoğunu rakiplerine kaptırdı. Bu da Altınordu adına çeşitli sorgulamaları beraberinde getirecek gibi görünüyor. 

Üst Üste Karavanalar 

Geride kalan sezonda TFF 1.Lig’de sergilediği başarısız performansla taraftarını bir hayli üzen Altınordu bu da yetmezmiş gibi uzun bir süre kümede kalma mücadelesi vermiş ve son haftalarda çıkan sonuçlar sayesinde hedefine zor da olsa ulaşmıştı.

Bununla birlikte İzmir temsilcisinde birçok değişiklik yaşanmış ve gelecek sezonun çok daha iyi geçebilmesi adına hazırlıklara başlanmıştı. Transfer dönemini hızlı geçirmeyi hedefleyen kulüplerden biri olan Altınordu şu ana kadar aradığını bulabilmiş değil.

Henüz sadece 2 ismi kadrosuna katmayı başarabilen İzmir temsilcisinin geçen sezonun da etkisiyle bir cazibe merkezi olmaktan çıktığını dile getirmek yanlış olmaz.

Kırmızı-lacivertliler Adana Demirspor’dan eski futbolcusu Metehan Mimaroğlu’nu Eyüpspor’a, Bursaspor’dan Burak Altıparmak’ı Manisa FK’ya, yine Bursaspor’dan genç Tuğbey Akgün’ü Konyaspor’a kaptırdı.

İzmir ekibi yine Adana ekibinden Tayfun Aydoğan’la ilgilendi ancak anlaşma sağlanamadı ve bu girişimlerden eli boş döndü. Transfer çalışmalarının sürdüğü İzmir temsilcisinin yeni sezon öncesi kadrosunu iki-üç futbolcuyla daha güçlendirmesi bekleniyor. İç transferde Volkan, Rıdvan, Ahmet İlhan ve Erdi ile yola devam eden, Recep Aydın ve Hüsamettin Yener ile ayrılık kararı alan Altınordu’da genç isimler Rahmi Salih Kaya ve Kenan Fakılı için ise kulüp aranıyor.

Hem eski oyuncusunu hem de en önemli avantajı olan genç oyuncularına sağladığı katkıya rağmen genç oyuncuları kadrosuna katmak konusunda başarısız olan Altınordu’nun kendisiyle alakalı sorgulaması gereken birçok durum var. 

Kadro İskeletini Korudu

Bu noktada Altınordu adına avantaj olabilecek noktalardan birinin kadro iskeletinin bir şekilde korunabilmesi olduğunu söylemek mümkün. İzmir temsilcisi kadrosunda yer alan oyunculardan tercih ettikleriyle anlaşma sağlayabildi ve bu noktada belirli bir istikrarı sağladı.

Ancak bu istikrarla da alakalı sorgulanması gereken durumlar olduğu kesin. Zira Altınordu’nun geride kalan sezonda kadro kalitesi konusunda çok fazla sıkıntı yaşadığı net bir şekilde görülüyordu ve bu kadronun korunabilmiş olması her zaman o kadar sevindirici olmayabilir.

Nitekim devre arasında ayrılan Burak İnce dışında hemen hemen hiçbir oyuncu net bir parlamayı gösteremedi. Bu da aslında Altınordu adına çok alışılageldik bir durum değil ve geride kalan sezonun başarısızlığının birçok dinamiğini neredeyse baştan ayağa değiştirdiğini görmek artık çok daha kolay ve bir o kadar acılı hâl aldı.