Akhisarspor TFF 2.Lig’e Veda Eden Takımlardan Biri Oldu

2021 – 2022 sezonunda Spor Toto 2. Lig’de mücadele eden takımlardan biri olan Akhisarspor’da üzücü bir sezon geride kalmış oldu. Bilindiği üzere geçen sezon toplamda 34 maçta sahaya çıkan Akhisarspor, bu maçlardan 8 galibiyet, 7 beraberlik ve 19 mağlubiyet aldı ve böylece 31 puan toplayabildi. Öte yandan Hatırlanacağı üzere Akhisarspor, sezonun son maçında ligde kalma adına kendi sahasında Diyarbakır takımlarından Amed Sportif’i konuk etti. İki takım arasındaki bu kritik mücadelenin 55.dakikasında ev sahibi Akhisarspor, oyuncusu Recep’in attığı gol ile öne geçti ve ligde kalma umutlarını sürdürdü. Fakat Akhisarspor, önce 75.dakika rakip futbolcu Kutay’ın ardından da 90.dakikada rakip futbolcu Mervan’ın gollerine engel olamadı ve sahadan mağlubiyet ile ayrıldı. Böylece Akhisarspor, sezon sonunda Kastamonuspor, Eskişehirspor ve 1922 Konyaspor’un ardından 2. Lig’e veda ederek 3. Lig’e düşmüş oldu.

Akhisarspor’da Öne Çıkan Durumlar

Bir zamanlar Türkiye Kupası’nı müzesine götüren ve Süper Kupanı’nda sahibi olmayı başaran Akhisarspor, ayrıca UEFA Avrupa Ligi’nde de mücadele etmişti. Fakat bu 7 senelik serüvenin ardından Akhisarspor, 2019 yılında Spor Toto Süper Lig’de düşmüştü. Daha sonra geride bıraktığımız sezonda ise Spor Toto 1. Lig’e veda eden Akhisarspor, bu sezon Spor Toto 2. Lig’e veda etmiş oldu. Böylece Akhisarspor, 3 sezon içerisinde toplamda 3.kez küme düşmü oldu. En son 2007 – 2008 sezonunda TFF 3. Lig’de mücadele eden Akhisarspor’un 14 yıl aradan sonra tekrar bu lige gelmesinin ardından taraftarlar yönetimi istifaya davet etti. Sezon içerisinde Bertuğ Bayar’ın attığı 10, Yusuf Çelik’in attığı 8 ve Serkan Sefil’in attığı 6 gol ile Göksu Mutlu’nun, Mert Özyıldırım’ın ve İbrahim İçuz’un yapmış oldukları 7’şer asist takımın küme düşmesine engel olamadı.

Akhisarspor ve Kayyum Krizi

Akhisarspor’da yaşanan küme düşme olayının ardından en önemli konulardan biri de takımın yöneticileri ile alakalı oldu. Bilindiği üzere Akhisar 2.Asliye Hukuk Mahkemesi, yöneticilerinin geride bıraktığımız yılda açmış olduğu dava neticesinde yönetim kuruluna tedbir konulmuş ve kulüp yönetime 2 kayyum atanmıştı. Kayyumların başa geçmesinin ardından kulübün yeniden üyeliklere açıklacağı ve daha sonra seçim yapalacağı konuşuluyordu. Fakat Akhisarspor’da son iki sezondur başkanlık yapan Evren Özbey’in yoğun çabaları sayesinde kulübe dava açanlar özellikle kongre ile alakalı olan şikayetlerinden vazgeçtiler. Böylece Akhisarspor için 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nden gelen karar ile neticesinde kayyum kararı iptal edildi ve başkan Evren Özbey ve yönetimi görevlerine devam etmeye başladı. Akhisarspor’da başkanlık ve kayyum krizinin şimdilik çözülmesinin ardından ise alıncak yeni kararlar bekleniyor. Bu kararlardan ilki takımın kişi başında geeceği ve de takıma yeni sezon için yapılacak olan transferler ile takımdan ayrılacakların konuları gündeme gelmiş olacak.