Akhisarspor Hezimetten Kurtulamadı

Yaşadığı maddi sıkıntıların etkisini bir türlü üstünden atamayan Akhisarspor, 2018/2019 sezonunda Süper Lig’den düştükten sonra başlayan kötü süreci yine durduramadı. Manisa temsilcisi ligin 36’ıncı haftasında Amed SK karşısında oynadığı müsabakada öne geçmesine rağmen üstünlüğünü koruyamadı ve sahadan 2-1 mağlup ayrıldı. Bununla birlikte bu sonuç Yeşil Siyahlı takımın ligin son haftasını bay geçecek olması nedeniyle TFF 2.Lig Beyaz Grup’taki son maçı anlamına geliyordu ve takım küme düştü.

Dibe Vuruş

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta kümede kalma mücadelesi veren takımlardan biri olan Akhisarspor, bu mücadelede başarılı bir final yapamamış olmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Yeşil Siyahlı takım ligin 36’ıncı haftasında kendi sahasında Amed SK’yı konuk ettiği müsabakada öne geçen taraf olmasına rağmen bu üstünlüğünü koruyamadı ve sahadan 2-1 mağlup ayrıldı. Ligin son haftasını da bay geçecek olan Manisa temsilcisi, Pazarspor da mağlup olmasına rağmen ateş hattından kurtulamadı ve küme düşmesi kesinleşen takımlardan biri oldu.

Bu maçtan aldığı sonuç nedeniyle derin bir üzüntü yaşayan Akhisarspor’un eline pek çok fırsat geçmesine rağmen bu fırsatları değerlendiremediğini de dile getirmekte fayda var. Kırılma anları olarak nitelendirilebilecek pek çok müsabakada çok can sıkıcı sonuçlar alan Yeşil Siyahlı takımın bu durumu gelecek sezon Amatör Küme’ye düşmeme mücadelesi vermesine neden olacak.

Gözümde Canlanır Koskoca Mazi

Öte yandan Akhisarspor’un yaşadığı bu dramatik düşüş tam anlamıyla Türk futbolunun da bir özeti olarak nitelendirilebilir.

Müzesinde Türkiye Kupası ve Süper Kupa gibi önemli kupalar bulunan Manisa temsilcisi, bu kupaları kazanalı da çok bir süre olmadı. 2017/2018 sezonunda Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Akhisarspor, 2018/2019 sezonunda da Süper Kupa’da başarıya ulaşan taraf olmuştu.

Türkiye’yi Avrupa’da temsil edeli bile 3 sezon olan Akhisarspor, bu 3 sezon içerisinde başına gelenler karşısında çaresiz kaldı ve üst üste küme düşmekten kurtulamadı. Avrupa’da mücadele edebilmek adına yapılan harcamalar takımın bütçesini alt üst etti ve bu durum da şu an yaşanan olumsuz gelişmelerin tabanını oluşturdu.

Çok kısa bir süre içerisinde alt üst olan Manisa temsilcisi gelecek sezon TFF 3.Lig’de mücadele edecek. Bu ligin bir altının Amatör Küme olduğunu ve takımın genç oyuncularıyla orada da çok zorlanacağını düşündüğümüzde durumun ne kadar trajik olduğu daha da iyi anlaşılıyor. Bundan birkaç sene önce ülkemizi Avrupa’da temsil eden takımlardan biri olan Akhisarspor artık amatör kümeye düşmemek adına mücadele edecek.

Aynı ligde yer aldığı Eskişehirspor ile aynı kaderi yaşayan Yeşil Siyahlı takımın bu duruma nasıl geldiği aslında diğer Anadolu kulüpleri adına da bir ibret olmalı. Zira sürdürülemez veya planlanmamış başarılar bazen çok daha kötü süreçleri beraberinde getirebiliyor ve ne yazık ki Akhisarspor bu durumu yaşayarak öğrenenlerden biri.