Akhisarspor Eski Günlerini Arıyor

Bir dönemin en sempatik Süper Lig takımları arasında bulunan Akhisarspor; eski günlerinden çok uzakta! 2012 – 2013 sezonuyla beraber Süper Lig’de mücadele etmeye başlayan Ege temsilcisi; 2018 – 2019 sezonuyla Süper Lig’e veda etti.

Akhisarspor’u geçmiş yıllarda Hamza Hamzaoğlu, Roberto Carlos, Cihat Arslan, Yılmaz Vural ve Okan Buruk gibi deneyimli teknik adamlar çalıştırdı. Ege temsilcisi; bilhassa 2017 – 2018 sezonunda Türkiye Kupası’nı kazanarak büyük sükse yaptı. Ayrıca, 2018 – 2019 sezonunun başında Galatasaray’ı penaltı vuruşları sonucunda yenerek Süper Kupa’yı müzesine götürdü. Bu başarılar yakın geçmişe ait! Bir başka deyişle, üzerinden yıllar geçmedi.

Akhisarspor; 2020 – 2021 sezonunda TFF 1.Lig’de mücadele etti. Fakat, sezonu 16. sırada tamamladı. Bu yüzden, küme düştüğünü söyleyebiliriz.

Akhisarspor’un Son Durumu Ne?

Ege temsilcisi; güncel tarih itibariyle, 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele ediyor. Bu sezon 18 maça çıktı. Bu maçların yalnızca altısını kazandı. Ayrıca, dört maçı da beraberlikle tamamladı. Sekiz maçtan ise yenilgiyle ayrıldı. Attığı 20 gole karşılık olarak kalesinde 24 gol gördü. Güncel tarih itibariyle, topladığı 22 puan ile 2. Lig Beyaz Grup’ta 12. sırada yer alıyor.

Akhisarspor; tıpkı Eskişehirspor gibi eski günlerini arıyor. Ege temsilcisi; istikrarsız performansını devam ettirdiği takdirde 2. Lig Beyaz Grup’ta da kalıcı olamayabilir. Peki, birkaç yıl önce Türkiye Kupası’nı kazanan takım nasıl bu hale geldi?

Akhisarspor Maddi Kriz Yaşıyor

Takdir edersiniz ki, futbol kulüplerinin başarılı olabilmesi için her şeyden önce maddi açıdan güçlü olmaları gerekiyor. Akhisarspor; uzun süre Süper Lig’de yer almasına rağmen kendisini borç batağından kurtarmayı başaramadı. Pandemi; tüm kulüpleri olduğu kadar Akhisarspor’u da etkiledi. Ege temsilcisi; 2020 – 2021 sezonunun başında birçok futbolcusu ile yollarını ayırdı. Yapılan karşılıklı anlaşmalar sayesinde futbolculara ödenen paralarda ciddi bir indirime gidildi. Hatta, birçok futbolcu; 500 bin TL ve üzeri alacaklarını almamayı tercih etti.

Akhisar Belediyesi; kulübün doğalgaz ve elektrik masraflarını karşılıyor. Buna ek olarak, stat bakımı ve onarımı da yine belediyenin bütçesinden karşılanıyor. Fakat, yine de kulübün ciddi maddi sıkıntılar yaşadığını söyleyebiliriz. Hatta, 2020 yılının Eylül ayında kulübün asbaşkanı Ali Kuloğlu; acilen üç milyon 290 bin TL’ye ihtiyaçlarının olduğunu söylemişti. Bu paranın bulunup bulunmadığı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Bunun yanı sıra, Akhisarspor geçtiğimiz sezonun başında iki bin TL veren herkesin kulübe üye olabileceğini duyurmuştu. Ancak, kulübü maddi darboğazdan kurtarmak adına yapılan tüm bu girişimler sonuçsuz kaldı.

Akhisarspor Transfer Yapabiliyor Mu?

Ege temsilcisi transfer konusunda da ciddi bir sıkıntı yaşıyor. 2021 – 2022 sezonunun başında transfer yapamadığını söyleyebiliriz. Buna ek olarak, birçok futbolcu da takımdan ayrıldı. 2020 – 2021 sezonunda transfer yasağını kaldırarak birçok ismi kadrosuna katan Akhisarspor’da yeni transfer Onyebueke’nin profesyonel futbolcu olmadığı ortaya çıkmıştı.