Akhisarspor: Büyük Düşüş

Akhisarspor büyük düşüş kapak

Akhisarspor bugün artık 3. Lig takımı. Ancak çok değil, sadece 4 sene önce Türkiye Kupası’nda üst üste iki defa final oynamış ve bu finallerden birinde de Fenerbahçe’nin elinden kupayı almış bir takımdı Akhisarspor.

Bir dönem Süper Lig’in flaş takımlarından olan, Türkiye Kupası’na ambargo koyan, Galatasaray, Fenerbahçe gibi dev takımlara kök söktüren, onların korkulu rüyası olan Akhisarspor bugün ne yazık ki tabiri caizse serbest düşüşe geçmiş durumda.

Akhisarspor Süper Lig

Kontratak Takımı Akhisarspor

2012 2013 sezonuyla birlikte Süper Lig’e merhaba diyen Akhisarspor bu ligde 7 yıl boyunca mücadele etti. Bilal Kısa, Gekas gibi yıldızlarıyla özellikle büyüklere karşı oynadığı maçlardaki performansıyla dikkat çeken Ege temsilcisi asıl çıkışını 2015 2016 sezonunda Cihat Arslan idaresindeyken yapmış, Süper Lig’in en etkili kontratak takımlarından birine dönüşmüş ve Süper Lig’de mücadele ettiği süre boyunca da bu kimliğiyle tanınmıştır. Bu sezon ligi 8. bitiren Akhisar Türkiye Kupası’nda ise çeyrek final oynama başarısını göstermiştir.

Bir sonraki sezonda lig derecesinin daha da geliştiren takım 2016 2017 sezonunu 7. olarak tamamladı. Bu sezonda 2 hoca değişikliği yapan takım Tolunay Kafkas ile aradığını bulamayınca Okan Buruk’u takımın başına getirmişti. Okan Buruk önderliğindeki Akhisar, konta atak takımı kimliğini daha da geliştirdi ve üst üste 6 galibiyet aldı.

2017 2018 sezonunda bir önceki sezon ile kıyaslandığında ligi 3 sıra daha geride olarak 11. bitirse de Türkiye Kupası’nda müthiş kontra atak oyunuyla rakibi Fenerbahçe’yi 3 – 2 yenmeyi başaran Ege temsilcisi tarihinde ilk defa Türkiye Kupası şampiyonluğu sevincini tatmış oldu. Bu aynı zamanda daha sonra Başakşehir ile şampiyonluk gururunu da yaşayacak olan Okan Buruk’un teknik direktörlük kariyerindeki ilk kupası oldu.

2018 2019 sezonuna da kupayla başladı Akhisarspor. Fenebrahçe’yi yenerek aldığı Türkiye kupası sebebiyle sezon açılışında bir önceki sezonun şampiyonu Galatasaray ile Türkiye Süper Kupası final maçına çıktı Manisa temsilcisi. Büyük bir sürprize imza atarak Galatasaray’ı penaltılar sonucunda yenmeyi başaran takım tarihinde ilk defa Türkiye Süper Kupası Şampiyonu oldu. Daha önceleri Cumhurbaşkanlığı Kupası adıyla oynanan ve lig şampiyonu ile Türkiye Kupası şampiyonunu karşı karşıya getiren bu kupayı kazanan ilk Anadolu ilçe takımı oldu Akhisarspor.

Süper Kupa Akhisarspor

2 sezonda 2 kupa kazanıp bunu başaran ilk Anadolu takımı olan, 2018 ve 2019 sezonlarında ikisi Türkiye Kupası, ikisi Türkiye Süper Kupası olmak üzere toplam 4 kupa finali oynayan ve ülkemizi Avrupa’da da temsil eden takım ne yazık ki 3 kulvarda birden mücadeleyi kaldıramadı ve sezon sonunda lig sonuncusu olarak küme düştü. Küme düşmesinin ardından borçlarını ödeyemediği için transfer yasağı ile de karşı karşıya kalan Akhisarspor bir daha eski günlerine dönemedi ve sadece 4 sene gibi bir sürede zirveden en dibe düştü.

Eskiden kupa zaferleriyle haber olan Akhisarspor günümüzde ne yazık ki kayyum haberleri ile konuşulan bir 3. Lig takımı aldık. Hafızalarda o güzel günler ve buruk bir tat kaldı sadece.