Akhisar Amatöre Mi Düşecek

2012-2019 sezonları arasında Süper Lig’de adeta terör estiren ve acaba Türkiye’ye yeni bir büyük takım mı geliyor dedirten Manisa temsilcisi Akhisar Belediyespor, bugünlerde PTT 3’üncü Lig’e düşmesinin sonuçları ile uğraşıyor. 3 sezon içinde bir nevi yok olan takım mali problemlerle başa çıkamadı ve şu an atanan kayyum ile ilgili sorunlarla yüzleşmeye çalışıyor.

Türkiye Kupası İyi Mi, Kötü Mü Oldu?

2017/2018 sezonunda Akhisar, şu anda aktif olarak Galatasaray’ın teknik direktörü olan Okan Buruk önderliğinde Süper Lig’i 11’inci olarak bitirmiş olsa da Diyarbakır’da düzenlenen Türkiye Kupa’sı final müsabakasında Fenerbahçe’yi 3-2 mağlup ederek tarihinin ilk Türkiye Kupası’nı kazanmış oldu. İşte takım tarihinin zirvesine bu şekilde ulaşmış olan Akhisar, bu kupa ile beraber kupayı kazanan ilk Anadolu ilçe takımı oldu. Ayrıca bu kupayı kazanmasıyla Akhisar, Avrupa biletine de ulaşmış oldu. 2018/2019 sezonunda ise 2018 Süper Kupa karşılaşmasına çıktı ve Galatasaray ile mücadele eden Akhisar, penaltılarda sarı kırmızılıları yendi ve Süper Kupa’yı da kazanmış oldu.

İşte Akhisar Belediyespor’un hem yükselişi hem de yıkılışı bu şekilde olmuş oldu. Anadolu’nun küçük takımları genellikle Türkiye Kupası’nı kazandıktan sonra veyahut Süper Lig’de yüksek sıralamaya sahip olup Avrupa bileti aldıktan sonra, bir sonraki sezon 3 farklı kupada mücadele etmenin üstesinden gelemiyor ve ardı arkası kesilmeyen başarısızlıklarla karşı karşıya kalıyor. Akhisar tarihinin zirvesine bu Türkiye Kupası ile çıktı ve ardından da arka arkaya küme düşerek üçüncü lig takımları arasında yerini buldu. Ve tüm bu aşama sadece 3 sezon sürdü. Yeşil siyahlılar, o kadar düştü ki bugünlerde takıma kayyum atanmış ve bununla mücadele ediyor.

Gözler Mahkemeden Gelecek Kararda

Süper Lig’e PTT 3’üncü Lig’den 4 sezon içerisinde düştükten sonra Akhisar Sulh Mahkemesi tarafından cezalandırılan ve olağan kongrenin yapılmaması sebebi ile Akhisar Belediyespor yönetimine ikinci kez kayyum atandı. Akhisar Belediyespor’un da gözü mahkemeden gelecek karara kilitlendi.

Kulübe kayyum olarak atanmış olan takımın eski başkanlarından Halil İbrahim Doğan ve Abidin Eryüksel görevlerini sürdürüyor. Teklif ilk olarak yine eski başkan Ahmet Dutlulu’ya verilmiş ancak Dutlulu sağlık problemleri gerekçesiyle kayyumluğu kabul etmemişti.

İkinci kayyumda mahkeme tarihini belirlemedikten sonra Akhisarspor, üçüncü bir kayyumun atanmasını beklemeye başladı. Akhisar Sulh Hukuk Mahkemesi’nin düzenleyeceği kongreye sadece eski kulüp üyelerinin katılabilmesi ile ilgili verilmiş karara bir grup üye tarafından itiraz edildi. Kulüp birtakım üyeleri istinafa başvurdu.

Rakibi olan takımlar son hızıyla lige hazırlanırken, Akhisarspor hala daha kayyumdan sonuç bekliyor. Halil İbrahim Doğan, takımın sözleşmesi devam eden futbolcularını bu hafta tesislere davet etti. Futbolcuların antrenmanlara bir yandan devam etmesi gerektiği söylendi. Bu şekilde devam ederse Akhisarspor’un sonu amatör ligler mi olacak merak ediliyor.