Beşiktaş Kasayı Altyapıyla Doldurdu 

Geride kalan sezonda Şampiyonlar Ligi ve Süper Lig’de ciddi bir hayal kırıklığı yaratan Beşiktaş adına en büyük tesellilerden birisi altyapıdan yetişen ve yetişmeye devam eden genç oyuncuların varlığıydı. Siyah Beyazlı ekibin genç oyuncuları kadro iskeletine yerleşebildikleri ölçüde sergiledikleri performanslarla heyecan uyandırmışlardı. Tüm bunlarla birlikte yeni sezonun gelişi Kara Kartal’ı mutlu etti ancak genç oyuncularla alakalı plan en azından kısa vadede suya düştü. Rıdvan Yılmaz, Emirhan İlkhan gibi oyuncularını bonservis bedeli karşılığında Avrupa’nın farklı takımlarına gönderen İstanbul temsilcisi, son olarak Serdar Saatçı’nın da transferini açıkladı ve 19 yaşındaki savunmacı oyuncu Portekiz ekiplerinden Braga’nın yolunu tuttu. Tüm bunlarla birlikte Ahmet Nur Çebi yönetimindeki Beşiktaş’ın kasasına tam 10 milyon Euro koyduğunu da belirtmek gerekiyor. 

Gençler Para Getirdi

Geride kalan sezonda Süper Lig ve Şampiyonlar Ligi’nde beklentilerin altında kalan bir performans ortaya koyan Beşiktaş adına yeni sezon bir hayli iyi başladı ve Siyah Beyazlı ekip ligde oynadığı ilk 4 müsabakada 10 puanı toplamayı bildi.

Bununla birlikte Beşiktaş’ın yaz transfer dönemindeki hamleleri de oldukça beğenildi. Son olarak dünyaca ünlü yıldız Dele Alli’yi kadrosuna kattığını açıklayan İstanbul temsilcisi, bu transfer dışında genel olarak dengeli bir kadro kurdu denebilir. Nitekim kadronun birbirine sağladığı uyum da oyuncu profilleri açısından iyi işler çıkartıldığını gösteriyor.

Tüm bunlarla birlikte Beşiktaş adına eleştirilerin sıklaştığı noktalardan birisi genç oyuncuların takımdan ayrılmasıydı. İlk olarak yaz transfer döneminin başından beri kalacak mı gidecek mi diye düşünülen isimlerden biri olan Rıdvan Yılmaz’ın 4 milyon Euro karşılığında İskoç ekiplerinden Rangers’a transferi açıklandı.

Sonrasında yine altyapıdan yetişen ve taraftarı heyecanlandıran isimlerden biri olan Emirhan İlkhan’ın transferi patlak verdi. Çebi yönetiminin kadroda tutmak adına bir hayli uğraştığı genç yıldız adayı 4 milyon 500 bin Euro karşılığında İtalyan temsilcisi Torino’nun yolunu tuttu. 

Bu iki oyuncunun daha yüksek bonservis bedelleriyle gönderilip gönderilemeyeceği tartışılırken Beşiktaş bir genç oyuncusunu daha Avrupa’ya gönderdi. 

Geride kalan sezonun özellikle son dönemlerinde formayı kapmayı başaran genç savunmacıi, sergilediği performansla gelecek sezonlar adına taraftarları heyecanlandırmıştı. Rıdvan Yılmaz ve Ersin Destanoğlu’ndan sonra altyapı geleneğinin bir diğer halkası olacağı düşünülen savunmacıyla alakalı hayaller ne yazık ki gerçek olmadı.

Serdar Hedefe Vardı

Beşiktaş’ın çiçeği burnunda teknik direktörü Valerien İsmael ile bir hazırlık maçında ciddi bir tartışma yaşayan Serdar Saatçı’nın bu hareketleri Fransız teknik adam tarafından kabul görmedi. Her ne kadar genç oyuncu özür dilemiş olsa da yaşanan bu hadiseden sonra Serdar adına Beşiktaş kapıları orta vadede kapanmış görünüyordu. 

Beşiktaş’ın 19 yaşındaki stoperi Serdar Saatçı Portekiz’in Braga takımı ile 5 yıllık sözleşme imzaladı. Siyah-Beyazlı takım bu transferden 2.5 milyon Euro bonservis alacak. Portekiz kulübü genç oyuncunun serbest kalma bedeli 40 milyon Euro olarak belirledi. Bu arada Beşiktaş da genç oyuncusunun Braga’ya transfer olduğunu resmen açıkladı. Öte yandan Braga oyuncuyu gelecekte bir başka takıma bonservisle gönderdiği takdirde bonservis payının %20’si Beşiktaş’ın olacak.