Akhisarspor Neden Küme Düştü

Manisa şehrini futbolda temsil eden Akhisarspor, 2012 – 2013 sezonundan başlayarak 2018 – 2019 sezonunun sonuna kadar Süper Lig’de mücadele etti. Bu süreçte herkesi imrendiren başarılara imza attı. 2017 – 2018 sezonunda Okan Buruk yönetiminde Türkiye Kupası’nı kazanarak Akhisar ilçesine önemli bir gurur yaşattı. Bunun yanı sıra, 2018 – 2019 sezonunun başında Galatasaray’ı penaltı vuruşları sonucunda eleyerek Türkiye Süper Kupası’nı kazandı. Ayrıca, aynı sezon küme düşmesine rağmen üç büyükleri yenme başarısını da gösterdi.

Akhisarspor; 2019 – 2020 ve 2020 – 2021 sezonlarında TFF 1.Lig’de mücadele etti. Ancak, burada da kalıcı olamadı. 2021 – 2022 sezonunda 2.Lig Beyaz Grup’ta yer aldı. Fakat, burada da tutunamadı. Önümüzdeki sezon üçüncü ligde mücadele edecek. Akhisarspor’un yalnızca dört yılda Süper Lig’den üçüncü lige düşmesi; tüm futbolseverleri şaşkına çevirdi. Herkes, bu durumun nedenlerini araştırıyor. Gelin, bir de bu konuya yakından bakalım!

Akhisarspor’u Maddi Sıkıntılar Bitirdi

Yeşil siyahlı takım; tıpkı diğer TFF 1.Lig kulüpleri gibi ciddi maddi sıkıntılar ile boğuştu. 2021 – 2022 sezonu öncesinde güzel transferler yaparak kadrosunu güçlendirmek istiyordu. Fakat, kulübün transfer tahtası kapalı idi. Bu yüzden, beklenen transferlerin hiçbirisi yapılamadı. Lige son derece yetersiz bir kadro ile başlandı. Takımda yalnızca altyapı oyuncularının bulunması ciddi bir sıkıntıydı. Altyapı oyuncuları dışındaki diğer tecrübeli oyuncular da lige ağırlıklarını koyamadılar. Maddi sıkıntılardan dolayı oyunculara ödeme yapılamaması da tüm bu sorunlara tuz biber oldu. Sonuç olarak, Akhisarspor; beklenildiği gibi önce TFF 1.Lig’den sonra da 2.Lig Beyaz Grup’tan düştü.

Akhisarspor’un maddi sıkıntıları 2021 – 2022 sezonu ile sınırlı değil! Kulübün geleceği hakkında net bir şey söylemek mümkün değil! Her şeyden önce, kulübün transfer yasağının devam etmesi bekleniyor. Bir başka deyişle, Akhisarspor; üçüncü lig maçları öncesinde de kadrosuna herhangi bir takviye yapamayacak. Bu yüzden, önümüzdeki sezon da işinin zor olduğunu şimdiden söylemek gerekir.

Transfer Skandalları Kulübün Sonunu Getirdi

Akhisarspor’un Süper Lig’den üçüncü lige düşmesi anormal karşılanmamalı! Kulübün yanlış yönetildiğini ifade edebiliriz. Bilhassa 2020 – 2021 sezonunda yaşanan transfer skandalları kamuoyunda çok konuşulmuştu. Akhisarspor; söz konusu sezonun devre arasında Nijeryalı Martins Onyebueke’yi kadrosuna kattı. Bu oyuncu hakkında herhangi bir bilginin olmaması dikkat çekiciydi. İşin gerçeği sonradan anlaşıldı.

Akhisarspor’un kadrosuna kattığı Martins Onyebueke’nin profesyonel futbolcu olmadığı anlaşıldı. 2001 yılında dünyaya geldiği iddia edilen oyuncunun altyapıda veya profesyonel kariyerinde hangi takımlarda oynadığına dair herhangi bir bilgi yoktu. Oyuncu; Akhisarspor’da 2020 – 2021 sezonunun ikinci yarısında herhangi bir resmi maça çıkmadı. Bir dakika dahi süre alamadı. Sezonun bitmesiyle beraber kulüpten gönderildi.

Martins Onyebueke dışında Alim Aykut, Yusuf Çataloluk, Muhammed Embiya gibi futbolcuların da bir dakika dahi süre alamaması; Akhisarspor’daki krizi ortaya çıkaran hususlardan yalnızca birisiydi.