Akhisarspor Dışarıyı Sevmedi

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta gösterdiği başarısız performans nedeniyle camiasında ve taraftarında ciddi bir hayal kırıklığı yaratan Akhisarspor’un gelecek sezon TFF 3.Lig’de mücadele edecek olması Türk futbolunun kendine has dinamiklerinin bir tezahürü. Bununla birlikte Yeşil Siyahlı ekibin bu sezon sahada nasıl bir performans sergilediğini de tahlil etmeye devam ediyoruz. Bir önceki yazımızda takımın iç sahada gösterdiği performanslara baktıktan sonra şimdi de deplasmanlarda Akigo’yu inceleyeceğiz.

Durumlar Farksız

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup mücadelesinde istediği başarıları sergilemek konusunda çok büyük sıkıntılar yaşayan Akhisarspor, sezon içerisinde kendisine lazım olan puanları toplamak konusunda da bir hayli zorlandı.

Yeşil Siyahlı takım kritik anlarda kendisine lazım olan puanları toplamak konusunda eksik kalınca durumların bu şekilde tecelli etmesi de pek şaşırtıcı olmadı. Manisa temsilcisinin işi zaten hiç kolay değildi ancak kimi zaman kendi kendine yükselttiği beklentilerin altında kendi kaldığını da ifade etmekte fayda var.

Bu sezon oynadığı müsabakalarda galip gelmek konusunda çok ciddi problemler yaşayan Akigo, dış sahada iç sahadakinden daha kötü bir performans sergiledi. Geriye kalan sezonda 17 deplasman maçına çıkan Akhisarspor, bu müsabakalarda 3 galibiyet, 3 beraberlik ve 11 mağlubiyet almıştı.

Bu sonuçlarla birlikte 12 puan toplayabilen Akhisar temsilcisi, söz konusu müsabakalarda 14 gol atarken kendi kalesinde de tam 34 gol gördü. Bu bağlamda dış sahada oynanan müsabakalarda kalesini daha zor kapattığı görülen Yeşil Siyahlı ekip, sıralama açısından da fena bir durumdaydı.

Eskişehirspor ve Pazarspor’dan sonra ligin en kötü deplasman takımı olan Manisa temsilcisi, gelecek sezon bu durumu toparlayabilmek adına ekstra mücadele vermek zorunda kalacak. Bununla birlikte takımın bu kadar az gol atmış olmasının gerçekten büyük problemler yaratabileceğini ifade etmekte de fayda var.

Kötü Averaj

Nitekim bu kadar fazla gol yemiş olmaya rağmen bu kadar az gol atabilmiş olmak Akhisarspor adına ciddi bir averaj problemi de yaratmıştı. Yeşil Siyahlı takım deplasmanda daha iyi olduğu Pazarspor’a kümede kalan koltuğu kaptırmaktan kurtulamamıştı.

Akhisarspor gerçekten çok kötü bir dönemden geçiyor ve takımın tarihin tozlu raflarına gitmesi için çok kısa bir süre yetecek gibi görünüyor. Öte yandan bu kadar kısa bir süreç içerisinde bu büyük çöküşün gelmesi gerçekten kabul edilebilir gibi değildi.

Takım gelecek sezon diğer takımların kalitesine bağlı olarak Amatör Lig’e düşmesi de söz konusu olabilir. Yeşil Siyahlı takımın bir dönem Sevilla deplasmanlarında ülkemizi temsil ediyor olduktan sonra şimdi bu noktalara gelmiş olması gerçekten çok can acıtıcı olsa gerek.

Takımın futbolun bu düzeni içerisinde toparlanması pek mümkün değil. Türk futbolu ne yazık ki kendisine değer sağlayan takımları bir anda harcayabiliyor ve Akhisarspor da bu durumdan mustarip.