Akhisarspor Bir Anda Çöktü

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup mücadelesinde mutlak bir başarısızlığa uğrayan Akhisarspor adına neredeyse ümit kalmadı ve kulüp deyim yerindeyse komaya girdi. Gelecek sezon TFF 3.Lig’den Amatör Lig’e düşmemek adına mücadele edecek olan Manisa temsilcisinin bu durumu en çok taraftarlarının canını yakıyor ancak bu yaşananlarda diğer kulüplere ibretlik öykülerin yattığını da belirtmek gerekiyor.

Hastalık Büyüyor

Bu sezon TFF 2.Lig mücadelesinde kümede kalma mücadelesi vermek için sahaya çıkan Akhisarspor adına işler çok kötü gitti ve takım sezonun sonunda ateş hattından çıkmayı başaramadı. Bu bağlamda üst üste küme düşmekten de kurtulamayan Manisa temsilcisi adına artık neredeyse ümit kalmadı.

Yeşil Siyahlı takım bundan sadece 3 sezon öncesinde Süper Kupa’yı müzesine götürmeyi başaran Anadolu takımlarından biri olmanın mutluluğunu yaşıyor ve ülkemizi Avrupa’da temsil eden takımlardan biri olmanın da gururunu hissediyordu.

Ancak bu mücadele için bütçenin çok üstüne çıkılarak yapılan transferler, yanlış yöneticilik uygulamaları takımın kaderini tamamen tersine çevirdi. Takım üst üste küme düşmekten kurtulamadı ve bu süreç son olarak TFF 2.Lig Beyaz Grup mücadelesine de yansıdı.

7 sezon boyunca aralıksız olarak Süper Lig’de mücadele eden Yeşil Siyahlı ekip çok ciddi bir maddi krizin içerisine girdi ve bu durum sürecin TFF 3.Lig’e kadar gelmesine neden oldu. 2019/2020 sezonunda normal sezonu 4’üncü olarak tamamlamasına rağmen Süper Lig’e yükselmeyi başaramayan Akhisarspor, bir sonraki sezon küme düştü ve bu sezon da aynı kaderi yaşadı.

Başarı Yönetilemez Mi?

Kulübün bu durumlara gelmesinde gerçekten ciddi bir farklılık söz konusu. Örneğin bu sezon Bursaspor da küme düşmekten kurtulamadı ve kulüp ciddi bir krizin içerisine girdi ancak Bursalı taraftarlar ve camianın ikna edilmesinde kulübün mevcut başarısızlığı önemli bir enstrümandı.

Nitekim Eskişehirspor, Balıkesirspor, Yeni Malatyaspor gibi pek çok kulüp de benzer kaderi yaşadılar ve yine bu kulüplerin hepsi gerçekten başarısızlıktan kaynaklı daha da başarısız oldular. Ancak Akhisarspor bu kulüplerin aksine zirveye çıktıktan sonra çakılmaya başladı. Bir Süper Kupa bir de Türkiye Kupası kazanmak gerçekten birçok Anadolu takımının harcı değil.

Bu bağlamda Türk futbolunda başarının yönetilebilmesine dair bir problem olduğu net bir şekilde anlaşılıyor. Yeşil Siyahlı kulüp gibi Türk futbolu da bir başarıda saplanıp kalıyor ve bu durum işlerin hep de öyle gideceğine dair ilginç bir yanılgıyı beraberinde getiriyor.

Manisa temsilcisi kendisini bir anda Amatör Lig sınırında bulurken ne taraftarlar, ne camia ne de futbolseverler böyle bir geleceği asla tahmin edemezdi. Bir dönem Türkiye’nin en etkili kulüplerinden biri olan Akhisarspor adına böyle bir kaderin gelebilmesi çok daha uzun vadeye yayılırdı ancak yöneticiler ne yazık ki bu süreci ziyadesiyle hızlandıracak hatalar yapmaktan kaçınmadılar.